KOSGEB KOBİ kredisine başvuru şartları nedir?

Koşullarınıza en uygun sıfır faizli kredi desteğini KOSGEB KOBİ destek kredi paketinden seçebilirsiniz. KOSGEB, işletmecilere yönelik faizsiz hibe desteği ile işletmenizin nakit ihtiyacını karşılar. KOSGEB KOBİ'lerinin faizsiz kredi başvurularının desteklenmesi, nasıl başvurulacağı, gerekli evrakları ve hangi departmanlara destek verileceğini hazırladık. KOSGEB ile anlaşma imzalayan bankaları inceleyerek de hangi bankaların kredi başvurusunda bulunabileceğini öğrenebilirsiniz.

KOSGEB KOBİ kredisine başvuru şartları nedir?

İşletme sahiplerine sağlanmıştır. Ülkemizde zorlu bir pazar ortamında küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişmesi ve rekabetine bir miktar destek sağlamaktadır. Devlet işletme sahiplerine KOSGEB KOBİ kredileri aracılığıyla hibe sağlıyor. İadesi olmayan bu destekten yararlanabilmek için belirli koşulların karşılanması gerekir.

Bu hibe destekleri her zaman mevcut değildir. Hibe desteği alamayanlar KOSGEB KOBİ kredisine başvurabilirler. Bazı bankalar da kredi sağlamak için KOSGEB ile işbirliği yapmaktadır. Bu kredilerin bazıları sıfır faiz oranına sahipken, diğer kredilerin faiz oranları çok düşük. Böylelikle küçük ve orta ölçekli işletmeler, ihtiyaç duydukları kredileri rahatlıkla temin edip bütçesini zorlanmadan geri ödeyebilmekte ve uygun ödeme yöntemini seçebilmektedir.

KOSGEB KOBİ KREDİLERİ HANGİ SEKTÖRLERE VERİLİYOR?

Gıda üretimi, KOSGEB tarafından desteklenen bölümlerden biridir. KOSGEB tarafından sağlanan destekten yararlanmak için belirli alanlarda aktif olarak çalışmak gerekiyor. KOSGEB her departmana destek sağlamaz. Belirli alanlarda çalışan kişiler KOSGEB'den destek alabilirler. KOSGEB tarafından desteklenen bazı bölümler aşağıdaki gibidir:

 • Bilgisayar, elektronik ve optik ürünlerin imalatı
 • Kağıt ve kağıt ürünleri imalatı,
 • Seyahat acenteleri, seyahat acenteleri ve diğer rezervasyon hizmetleri ile ilgili faaliyetler,
 • Bilgisayar programlama, danışmanlık faaliyetleri.

KOSGEB KOBİ Kredileri Şartları Nelerdir?

KOSGEB'den destek almanın şartlarından biri de en az 18 yaşında olmaktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak halen KOSGEB'ten hibe veya kredi almanın şartlarından biridir. Bu desteklerden yararlanmanın bir diğer koşulu da daha önce KOSGEB desteği almamış olmalarıdır. Daha önce KOSGEB desteğini kullandıysanız, KOSGEB'den tekrar kredi ve hibe alamayacaksınız. Buna ek olarak, Kosova Yolsuzlukla Mücadele Dairesi cezaevinden salıverilenlere özel destek sağlıyor. Bu kişilerin beklentileri de farklı olabilir.

KOSGEB Girişimci Kredisi

KOSGEB işletme kredisi almanın yollarından biri de gerekli koşulları sağlamaktır. KOSGEB, girişimci olmak ve yeni iş kurmak isteyen kişilere kredi desteği sağlamaktadır. 150.000 liraya varan bu krediden yararlanmanın şartlarından biri de yasal süreçte işe başlama bildiriminin yapılmasıdır. Ayrıca 29 yaş üstü kişiler bu destekten yararlanamaz. Bu nedenle 29 yaşın altındaki kişiler girişim kredilerinden yararlanabilmektedir. İşyeri edinim sorunu olsa bile, işyerinin yakın akrabalardan üçüncü dereceye kadar olmaması için şartlardan biri budur. KOSGEB bu desteği özel şirketlere sağlamaktadır. Anonim şirket varsa firma bu destekten yararlanamayacaktır. Bunun nedeni, anonim şirketlerin kurumlar vergisi mükellefi olmasıdır. Özel şirketler de 3 yıl vergiden muaf olma imkanına sahip.

KOSGEB KOBİ Kredileri Nasıl Alınır?

KOSGEB kredisi almanın yolu önce bir iş kurmaktır. İşletme kredisi alabilmek için öncelikle uygulama işletme eğitimini tamamlaması ve bir sertifika alması gerekir. Ayrıca KOSGEB veri tabanına da kayıtlı olması gerekir. Puanlar ancak bu kayıttan sonra kazanılabilir. Bu aşamadan sonra KOBİ beyannamesi ve gerekli belgelerin KOSGEB'e sunulması gerekmektedir. Tüm belgeler teslim edildikten sonra yönetim kurulu toplanarak başvuruyu inceler. Uygun görülmesi halinde, başvuru sahibine kredinin sağlanacağı bildirilecektir.

KOSGEB Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

KOSGEB kredisi için gerekli evraklar arasında KOBİ ekstresi var. Ayrıca KOBİ bilgilendirme belgesi de başvuru sürecinde gerekli olan belgelerden biridir. Genç girişimcilerin ayrıca pratik bir girişimci eğitim sertifikası almaları gerekmektedir. Bu belgelere ek olarak KOSGEB'in uygulamayı umduğu diğer belgeler ise şu şekildedir:

 • Oda faaliyet belgesi,
 • İşletmeye ait imza sirküleri,
 • İşletme sahiplerine ait vergi levhası,
 • İşletme sahipleri için ticaret sicil gazetesi kaydı.

Hangi Bankalar KOSGEB Destekli Krediler Veriyor?

Kredi almak için KOSGEB destekli banka kredilerini ve uygun ödeme yöntemleriyle kredileri kullanabilirsiniz. KOSGEB, açık plan kapsamında KOBİ'leri desteklemektedir. Ayrıca bazı bankalar aracılığıyla Kosob destekli kredi almak da mümkündür. Bu bankaların diğer kredileriyle karşılaştırıldığında KOSGEB destekli krediler daha uygun ödeme yöntemlerine sahiptir. Bu sayede KOSGEB KOBİ kredisi almış olanlar krediyi geri ödemeden rahatlıkla geri ödeyebilirler. Ayrıca bazı bankaların taksit ödemesini erteleme imkanı da bulunmaktadır. Kosova desteği sağlayan bankalardan bazıları şöyle:

 • Halkbank,
 • Ziraat Bankası,
 • TEB,
 • Garanti Bankası,
 • İş Bankası.

Ziraat Bankasının KOSGEB Destekli Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Ziraat Bankası KOSGEB tarafından desteklenen KOBİ kredileri, iskontolu faiz fırsatları ile işletme sahiplerine sağlanmaktadır. Ziraat Bankası sloganımızla KOBİ'lere destek vermeye başladı ve KOSGEB desteğiyle işletme sahiplerine kredi vermeye başladı. Bu destek kapsamında işletme sahiplerine tercihli faiz oranları sağlanmasının yanı sıra çek defteri fiyatları ve takas çek komisyonları için% 50 indirim de uygulanmaktadır. Ayrıca Ziraat Bankası KOBİ kartı, bu krediyi alanlara yıllık kart ücreti muafiyeti de sağlamaktadır. Ziraat Bankası'nın KOSGEB destekli kredilerinden yararlanabilmek için KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmak gerekmektedir. Üstelik bu kredi fırsatından sadece KOBİ sahipleri yararlanabiliyor.

TEB KOSGEB Destekli Kredisine Nasıl Başvurulur?

TEB'in KOSGEB destekli kredileri küçük ve orta ölçekli işletmelere sağlanmaktadır. TEB, KOSGEB destekli kredi almak için kullanılabilecek bankalardan biridir. TEB, KOSGEB veri tabanına kayıtlı küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerine özel krediler sağlamaktadır. Koşullar, yararlanmak istediğiniz krediye göre değişebilir. Bu nedenle kredi hakkında net bilgi almak için TEB müşteri hizmetleri veya banka şubesi ile iletişime geçmenizde fayda var.

Garanti Bankası KOSGEB Kredisi

KOSGEB desteği ile Garanti Bankası'ndan KOBİ'lere kredi sağlayarak, işletmelere destek sağlamak mümkün. Garanti Bankası, KOBİ'lere farklı ayrıcalıklar sağlayan bankalardan biridir. Bu ayrıcalıklardan biri de KOSGEB desteği sağladığı kredi. KOBİ'lerin zor piyasa koşullarında ayakta kalması zordur. Bu nedenle, birçok şirketin tam performanslarını göstermek için kapanması gerekebilir. Garanti Bankası, KOBİ'lere yerlerini bulabilmeleri için destek sağlıyor. 2017 etkinliğinin başlamasıyla birlikte Garanti Bankası, KOSGEB desteğiyle kredi vermeye devam ediyor. KOSGEB'den bu kredilerden yararlanmak için KOSGEB veri tabanına kayıt olmak. Kayıtlı şirket bilgilerini güncellemelidir.

Nasıl Vakıfbank KOSGEB Kredisine Başvurulabilir?

Vakıfbank, banka şubelerinden KOSGEB destek kredisi başvurularını kabul etmektedir. KOSGEB desteği ile müşterilerine uygun krediler sağlayan bir diğer banka ise Vakıfbank'tır. Vakıfbank, ticari kredi sağlayan bankalar arasında ilk sırada yer almaktadır. Vakıfbank'ın bir diğer avantajı da ticaretle uğraşanlara görme, dönme, nakit yönetimi vb. Krediler sağlaması ve KOSGEB destekli krediler sağlamasıdır. Bu kredi ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen işletme sahipleri en yakın Vakıfbank şubesini ziyaret edebilirler. Vakıfbank şubelerinin müşteri temsilcileri size en uygun kredi desteğini sağlayabilir.

Halkbank Kobi Destek Paketleri

KOBİ'lerin desteklenmesi Halkbank'ın müşterilerine sunduğu başlıca fırsatlardan biridir. Halkbank KOBİ, esnaf ve sanatkârları en çok destekleyen bankalardan biridir. İşletme sahiplerine çeşitli destekler sunan Halkbank'ın en büyük avantajlarından biri de birçok farklı KOBİ destek paketine sahip olmasıdır. Öneğin bu desteklerden biri ihracat desteğidir. Ayrıca Halkbank'ın KOBİ destek paketlerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • İmalat destek paketi,
 • Hizmet ve ticaret sektöründe destek paketleri,
 • KOBİ istihdam destek kredi programı,
 • Enerji ve Yatırım Kredisi Programı

Halkbank KOSGEB Yeni Girişimci Desteğine Başvurma Yöntemi

Halkbank KOSGEB'de yeni girişimcilerin desteklenmesi için başvurmanın yolu, banka şubesine gerekli evrakları teslim etmektir. Halkbank, yeni bir iş kurmak istediğimi düşünen ancak yeterli mali kapasiteye sahip olmayanları kurtardı. Halkbank, KOSGEB desteğiyle ilk kez girişimcilik faaliyetlerine katılacak kişilere kredi sağlıyor. Bu krediyi alabilmek için öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak gerekiyor. Sonrasında Halkbank şubesine giderek başvuru yapabilir ve gerekli parayı alabilirsiniz.

İNG Bank KOSGEB Destek Programları

İNGBank'ın KOSGEB KOBİ Destek Programından yararlanmak isteyenler en yakın İNGBank şubesine gitmelidir. İNG Bank, KOBİ'leri desteklemek için KOSGEB aracılığıyla kredi sağlıyor. Bu krediler ile işletme sahipleri nakit ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Böylelikle iş büyümesi sağlanır. İNGBank'ın bu programına dahil olabilmek için diğer bankalarda olduğu gibi KOSGEB veri tabanına kayıtlı olması gerekmektedir. Benzer şekilde, banka da tescil ettirenden bu bilgileri güncellemesini ister. İNGBank'ın KOSGEB desteği ile KOBİ'lere sağladığı kredilerden yararlanmak isteyenler, bu konuda detaylı bilgi almak için en yakın banka şubesine gitmelidir.

İş Bankası’nın KOSGEB Destekli Kredisi 

İş Bankası ayrıca KOBİ'lere KOSGEB destek kredisi sağladı. Birçok banka KOSGEB ile işbirliği yapmaktadır. Bu bankaların sunduğu fırsatlar da farklı. İş Bankası, tüccarları destekleyen bankalardan biridir. İş Bankası, zaman zaman çeşitli faaliyetlere başlayacak ve KOBİ'lere çeşitli ayrıcalıklar sağlayacak KOBİ'lerin bu özelliği en sık kullandığı bankalardan biridir. Farklı departmanlara çeşitli krediler sağlayan bankalar, bu krediler için uygun geri ödeme planları geliştirmişlerdir. Ancak şu anda İş Bankası'nın KOSGEB tarafından desteklenen mevcut kredi promosyon faaliyeti bulunmamaktadır. Ancak mevcut faaliyetler İş Bankası web sitesi ziyaret edilerek yürütülebilir.

QNB Finansbank Kobi Kredisi

QNB Finansbank'tan KOBİ'lere kredi başvurusu yapanlar da 3 aylık ödemesiz dönemden yararlanacak. QNB Finansbank, KOBİ'lere farklı krediler sağlıyor. Bu kredilerden biri üç aylık ödemesiz dönem, diğeri ise işyeri kredisidir. Banka personeline danışarak hangi kredi fırsatlarının farklı ve size uygun olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca en son KOSGEB KOBİ kredi faaliyetlerini QNB Finansbank web sitesinden de takip edebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler:
KOSGEBKOBİKrediBanka
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.