Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar ve Yenilikler Resmi Gazetede Yayınlandı

30 Eylül tarihli olarak yayınlanan yeni Resmi Gazete ile birlikte sözleşmeli personel çalıştırılmasıyla ilgili esaslar da yenilikler yapıldı.

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar ve Yenilikler Resmi Gazetede Yayınlandı

Bireyler, çalışmakta oldukları kurum ve kuruluşlarda çeşitli sıfatlar ile çalışma gösterirler. Bu anlamda bu sıfatlar; sözleşmeli, kadrolu ve taşeron olarak sıralanabilir. Tanımlanan bu sıfatların her birisi kendi yapısı içinde farklılık gösterir ve bireyler de bu şartlara dayalı olarak çalışma hayatlarına devam ederler. Bu sıfatlar yasalar ile de sınırlandırılarak tanımlanmıştır ve bireylerin çalışma özgürlüklerine bağlı olarak düzenlenmiştir. Bu anlamda yayınlanan 30 Eylül 2017 tarihli yeni Resmi Gazete ile birlikte sözleşmeli personel çalıştırmaya ilişkin bir takım düzenlemeler yapıldı. Maliye Bakanlığının hazırlamış olduğu çalışma Bakanlar Kurulu'na sunuldu ve 11 Eylül 2017'de de bu çalışma Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırılmıştı. 

RESMİYET KAZANDI

Sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin gerçekleştirilen çalışmalar sonrasında Maliye Bakanı bir yazı hazırlamıştı. Hazırlana  yazı bir süre önce Bakanlar Kurulu'na sunudlu ve bu yazı ile ilgili çalışmalar tamamlanarak Bakanlar Kurulu tarafından 11 Eylül'de resmi olarak onaylandı. Onayı verilen düzenlemeler ise 30 Eylül 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Gerçekleştirilen düzenlemelere göre "sözleşme ücretleri" ibaresinden hemen sonra "havacılık simülatör uzmanı" ibaresi ve "pilot" ibaresinden hemen sonra ise "havacılık sertifikasyon uzmanı" ibareleri eklenmiş oldu. Böylelikle de Gemi Adamı ibaresinden hemen sonra sırayla Havacılık Sertifikasyon Uzmanı ve Havacılık Simülatör Uzmanı olmak üzere iki yeni ibare sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslarda yer almaya başladı.

YAYINLANAN BELGE;

Ekli "Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar"ın yürürlüğe konması; Maliye Bakanlığı'nın 23/6/2017 tarihli ve 5656 sayılı yazısı üzerine, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre, Bakanlar Kurulu'nca 11/9/2017 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Bu şekilde Maliye Bakanlığı'nın çalışmaları Bakanlar Kurulu tarafından onaylanırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile birlikte tam resmiyet kazandı.

Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.