TYP Kapsamında Okullara 40 Bin İşçi Alımı Şartları Neler? Kimler Başvuru Yapabilecek? ( Tüm Detaylar )

Geçtiğimiz günlerde Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından müjdelenen Toplum Yararına Program kapsamında okullara 40 bin işçi alımı yapılacağı duyuruldu ve kimler başvuracak belli oldu.

TYP Kapsamında Okullara 40 Bin İşçi Alımı Şartları Neler? Kimler Başvuru Yapabilecek? ( Tüm Detaylar )

Türkiye'nin yakın tarihini başlıca ele aldığımızda çeşitli bakanlıklar tarafından birçok geliştirmelere odaklanıldığını görüyoruz. Bunların büyük bir kısmı kamusal anlamda vatandaşların sorunlarına ve ihtiyaçlarına yanıt verme odaklı iken bazıları ise ekonomik açıdan kalkınmayı hızlandırmak adınadır. İstihdam ile ilgili olarak geçtiğimiz yıldan itibaren başlatılan önemli çalışmalar ile birlikte gerek kamu kurumlarına ve gerekse özel firmalara birçok işçi alımı gerçekleştirilmiştir.

Bu anlamda özellikle son dönemlerde gündeme getirilen ve büyük yankı uyandıran bir işe alım süreci ise Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından müjdelenmişti. Bakan Sarıeroğlu, TYP (Toplum Yararına Program) kapsamında yaklaşık olarak 40 bin işçinin okullarda istihdam edileceğini duyurmuştu. 19 Eylül tarihli bu ilanın ardından Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak bir çalışmaya imza atan Çalışma Bakanlığı ilgili alımların prosedürlerini tamamladı ve İŞKUR üzerinden ilgili pozisyonlara gerçekleştirilecek olan alımlar resmi olarak duyuruldu. 

İLGİLİ İLAN METNİ:

"27.09.2017 tarih ve 30193 sayılı Resmi Gazete’de Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlanmış olup, değişiklik ile ilgili bilgiler aşağıdadır.

Toplum Yararına Program (TYP); işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla uygulanan aktif işgücü hizmetleri kapsamında bir uygulamadır.

Yapılan değişiklik ile uygulamanın başarılı bir şekilde devamının sağlanması ve daha çok işsizin programlara katılması amaçlanmıştır.

Ayrıca, okullarda oluşabilecek güvenlik vb. ihtiyaçları karşılamak amacıyla Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda TYP düzenlenmesi imkanı getirilmiştir. Yapılan değişiklikle özel güvenlik alanında çalışmak isteyen işsizlerin çalışma disiplinine ve işgücü piyasasına uyumları TYP’ler ile sağlanarak bu alandaki işsizlik azaltılabilecektir. Aynı zamanda Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda TYP uygulamasıyla çocuklarımızın güvenlik düzeyi daha yüksek bir ortamda eğitim almaları sağlanacaktır."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.